Czy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu "ubezpieczenie podróżne"

W wielu krajach możemy korzystać z ochrony ubezpieczeniowej w ramach EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który uprawnia nas do otrzymania podstawowej opieki medycznej. Czy wymagane jest jednocześnie posiadanie ubezpieczenia turystycznego kupionego w wybranym towarzystwie?

Kiedy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe?

EKUZ jest dokumentem, który stanowi potwierdzenie tego, że jesteśmy ubezpieczeni w NFZ. Dzięki temu możemy korzystać z podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jest on wydawany bezpłatnie, a używają go głównie osoby podróżujące w celach turystycznych. Na tej podstawie mamy prawo do otrzymania świadczeń zdrowotnych na takiej samej zasadzie, jak mieszkańcy danego kraju. Należy jednak mieć na uwadze, że reguły te w każdym państwie są inne, zatem w zależności od miejsca pobytu, możemy być zmuszeni do zapłaty za dane usługi medyczne. Tutaj pojawia się kwestia ubezpieczenia podróżnego, które zapewnia dużo szerszą ochronę niż EKUZ i umożliwia uzyskanie pomocy od towarzystwa w przypadku wielu zdarzeń. Czy jednak jest ono obowiązkowe?

Najczęściej ubezpieczenie turystyczne jest dobrowolne, ale są takie przypadki, kiedy jego posiadanie jest konieczne, jeśli chcemy podróżować po danym kraju. Jeśli jakieś państwo wymaga wizy, to jednocześnie konieczne jest wykupienie ubezpieczenia na podróż. Zawsze przed wyjazdem do danego państwa warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdzić, jakie wymagania są stawiane Polakom odnośnie do wjazdu.

Ubezpieczenie turystyczne w Europie – dlaczego zawsze warto je mieć?

Bez względu na to, czy ubezpieczenie podróżne w danym kraju jest obowiązkowe, warto je posiadać. Oto, co przemawia za wyborem takiego ubezpieczenia:

  • Szersza ochrona – podlegają jej nie tylko świadczenia medyczne, do których prawo mają obywatele danego kraju, jak jest to w EKUZ. Może ona dotyczyć wielu zdarzeń, ale wszystko zależy od tego, na jaką ochronę się zdecydujemy. W razie potrzeby będziemy mogli np. skorzystać z wizyty lekarskiej, polisa może obejmować hospitalizację, przeprowadzenie akcji ratunkowej czy transport medyczny. Może być także pomocna w wielu sytuacjach niezwiązanych ze zdrowiem, jak kradzież bagażu czy wyrządzenie szkody w hotelu.
  • Wysoka suma ubezpieczenia – o ile oczywiście taką wybierzemy. Suma ta powinna być przede wszystkim adekwatna co celu naszej podróży. Jeśli wybieramy się do kraju, który słynie z wysokich kosztów opieki medycznej, warto rozważyć najwyższą sumę ubezpieczenia. Dzięki niej nie musimy się obawiać, czy w przypadku danego zdarzenia nie będzie ona zbyt niska, żeby pokryć koszty leczenia i nie tylko.
  • OC w życiu prywatnym – jeśli wyrządzimy komuś szkodę, np. w hotelu, to ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu.

Ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne bez względu na to, dokąd jedziemy. Zanim jednak zawrzemy umowę, sprawdźmy, czy na pewno dana ochrona obowiązuje na terytorium państwa, do którego się wybieramy. Mając polisę z szerokim zakresem ochrony, możemy uniknąć ponoszenia kosztów wielu zdarzeń z własnej kieszeni. Posiadanie EKUZ nie wystarczy.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych