Czy twój pies ma pchły? Charakterystyczne objawy pchlej inwazji - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy twój pies ma pchły? Charakterystyczne objawy pchlej inwazji

Czy twój pies ma pchły? Charakterystyczne objawy pchlej inwazji

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Wielu osobom pchły kojarzą się z brudem i zaniedbaniem. W rzeczywistości jednak inwazja tych pasożytów może dotknąć także domowe, zadbane i wypielęgnowane czworonogi. Jak rozpoznać pchły u psa?

Pchły u psa - objawy

Wbrew pozorom nie zawsze jesteśmy w stanie szybko zidentyfikować, że nasz pupil ma pchły. Zaobserwowanie ich gołym okiem często jest bardzo trudne, ponieważ pasożyty te lubią chować się w trudno dostępnych miejscach, a po zakończeniu żerowania schodzą z pupila, ukrywając się w różnych zakamarkach.

Tak naprawdę, często pierwsze objawy pcheł u psa zauważane przez większość opiekunów do nadmierne drapanie się, lizanie lub podgryzanie, a także ocieranie się o meble czy różne przedmioty. Ugryzienia pcheł wywołują swędzenie, a zwierzak próbuje sobie z nim poradzić na wszelkie możliwe sposoby.

Oprócz tego można zaobserwować pogorszenie kondycji sierści - pojawiają się przełysienia, szata staje się bardziej matowa, a pies bardziej linieje. Na skórze mogą pojawić się również różne zaczerwienienia, strupki, grudki i podrażnienia. Dzieje się tak ze względu na uczulenie na ślinę pcheł i wywołane przez nich atopowe pchle zapalenie skóry.

Bacznie obserwując swojego czworonoga, jesteśmy w stanie znaleźć żerujące pchły oraz ich jaja. Co jednak bardziej istotne, możemy zaobserwować również pchle odchody pozostawione w sierści pupila. Są to niewielkie, ciemne drobinki wielkości ziarenka piasku, które po spryskaniu wodą zostawią po sobie rdzawo-czerwony ślad. Dzieje się tak dlatego, że w odchodach znajduje się strawiona przez pchły krew. 

Polowanie na pchły - jak wyglądają jaja pcheł u psa?

Jeśli podejrzewamy, że nasz pies ma pchły, powinniśmy bacznie obserwować jego otoczenie. Zarówno w sierści, jak i legowiskach czworonoga możemy zobaczyć odchody, dorosłe osobniki, ale również jaja pcheł i larwy.

Jaja, choć małe, są widoczne gołym okiem. Mają postać maleńkich, owalnych, perłowo-białych lub szarych drobinek. Następnie przeistaczają się w larwy, które po kilkunastu dniach przyjmują postać poczwarki. W tej postaci są w stanie przetrwać w różnych zakamarkach nawet ponad rok bez żywiciela.

Jak sprawdzić, czy pies ma pchły? Gdzie szukać pasożytów?

Aby znaleźć pchły, ich odchody oraz jaja, powinniśmy dokładnie przeczesać psią sierść. Używa się do tego gęstego grzebienia, skrupulatnie sprawdzając skórę u nasady włosa. 

Podczas tego zabiegu warto przejrzeć całego psa, jednak przede wszystkim powinniśmy skupić się na okolicach szyi, pleców, brzucha i przy nasadzie ogona.

Co na pchły u psa?

Jak w wielu przypadkach, tak również przy inwazji pcheł sprawdza się zasada “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Co na pchły u psa sprawdzi się najlepiej? Bez względu na to, czy nasz pupil boryka się z tymi pasożytami, czy nie, warto wdrożyć profilaktykę przeciwpchelną w postaci kropli, obroży przeciwpchelnej lub tabletek na pchły i kleszcze. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pazosyty/pchly/jak-pozbyc-sie-pchel-psa

Jeśli pies ma pchły, ważne jest wyeliminowanie ich z otoczenia, wypranie wszystkich legowisk, zabawek i tekstyliów w domu, a także wyparzenie podłóg. W przypadku problemów skórnych związanych z APZS często konieczne mogą okazać się kąpiele w specjalnym szamponie, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Czy pchły mogą być zagrożeniem dla reszty domowników?

Choć pchły preferują zwierzęcych żywicieli, mogą również stanowić problem dla ludzi. Pasożyty te nie są w stanie na stałe zamieszkać na ludzkiej skórze, ponieważ nie mają odpowiednich warunków do przeżycia i rozmnażania. Jednak w przypadku inwazji pcheł w domu, mogą one kąsać domowników, szczególnie w okolicach kostek, nóg i rąk.

Ugryzienia pcheł u ludzi objawiają się swędzącymi, czerwonymi bąblami, które często układają się w linie lub skupiska. Mogą one powodować silny świąd, a u osób wrażliwych – reakcje alergiczne lub wtórne zakażenia spowodowane drapaniem skóry.