Opublikowany przez: Familiepl 2022-10-04 16:13:06
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Grzyby mają wielu amatorów, a ich smak i aromat niekiedy jest nie do przecenienia. Grzyby stanowią dość dobre źródło witamin B, szczególnie ryboflawiny i niacyny. Znajdziemy w nich również sporo składników mineralnych – potas, fosfor i magnez. Czy zatem można dać dziecku grzyby? I od jakiego wieku je podawać?
Wielu rodziców, którzy sami uwielbiają grzyby, zastanawia się, czy można je podać dziecku? Uważa się, że dzieci do 10 roku życia nie powinny spożywać grzybów leśnych. Dlaczego raczej nie można podawać dziecku grzybów? Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne dla dziecka. Dzieje się tak za sprawą swojego budulca – chityny, wielocukru o strukturze chemicznej podobnej do celulozy, czyli błonnika. Dzieci trawią je zupełnie inaczej niż dorośli, ponieważ nie mają one jeszcze wykształconego zespołu enzymów, które są odpowiedzialne za trawienie.
Czy można dać dziecku grzyby? Dzieciom można podawać grzyby, ale tylko te hodowlane – jak boczniaki, czy pieczarki. Te grzyby można wprowadzać do diety dziecka już około 1-2 roku życia. Natomiast z grzybami leśnymi dla dziecka trzeba zaczekać do skończenia przez nie 10, a nawet - jak twierdza niektórzy specjaliści - 12 lat.
Od jakiego wieku można podać dziecku grzyby? Jeśli już zamierzamy podać starszemu dziecku grzyby leśne (dziecku powyżej 10. roku życia), to koniecznie poddajmy je obróbce termicznej i stosujmy początkowo małe ilości.
Objawy po spożyciu trujących grzybów pojawiają się nagle i często dość szybko. Mogą wystąpić jednak nawet do 4 godzin po ich spożyciu. Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim nagłe pogorszenie samopoczucie, pocenie się, ból głowy, nudności, bóle brzucha, wypieki na twarzy. W przypadku podejrzenia zatrucia grzybami u dziecka należy niezwłocznie wezwać karetkę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Amelia 57 2022.10.25 16:52
Grzyby są produktem bardzo przydatnym, ale trudnym dla przewodu pokarmowego. Zaleca się, aby dzieci przyjmowały ostrożnie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.