Opublikowany przez: Familiepl 2020-05-05 12:49:20
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Picsea/ Unsplash
Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm 31 marca, wprowadzono zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym, który przysługiwał rodzicom z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół do 3 maja. Jednakże na ostatniej konferencji rząd ogłosił możliwość otwarcia placówek opiekuńczo-edukacyjnych od 6 maja, dając jednocześnie dalszą możliwość pozostawienia dzieci w domach. Rodzice i opiekunowie dzieci zastanawiali się więc, co z zasiłkiem opiekuńczym po 3 maja? Czy nadal będzie obowiązywał, mimo otwarcia przedszkoli i żłobków? Na stronach ZUS pojawiły się wytyczne odnośnie tej kwestii.
Ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez kolejny okres do 14 dni. Jak czytamy na stronie ZUS, dodatkowy okres zasiłku został wydłużony do 24 maja 2020. Z tego świadczenia mogą skorzystać nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekowała się niania (jeśli rodzice mają z nią zawartą umowę uaktywniającą) albo dzienny opiekun.
Od 6 maja br. mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi – jednak jest to możliwość, nie obowiązek. Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom (przypomnijmy, że w grupie może się znaleźć maksymalnie 12 dzieci). Co wówczas z zasiłkiem opiekuńczym po 3 maja? Rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
Są jednak pewne wyjątki, w których świadczenie to nie zostanie przyznane. Zasiłek opiekuńczy na dziecko nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).
CZYTAJ TEŻ:
>> GIS wydał zalecenia dla przedszkoli- zobacz!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.