Co warto wiedzieć wybierając pierwszą parę okularów? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co warto wiedzieć wybierając pierwszą parę okularów?

Co warto wiedzieć wybierając pierwszą parę okularów?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Masz wrażenie, że od jakiegoś czasu Twój wzrok staje się coraz gorszy i powoli utrudnia Ci to komfortowe funkcjonowanie? To oznacza, że może czekać Cię zakup pierwszej pary okularów. Co warto wiedzieć przed wybraniem się do optyka?

Jak rozpoznać, że potrzebujesz okularów?

Pierwsze oznaki potrzeby korekcji wzroku bywają niepozorne. Symptomy jak trudność w rozróżnianiu szczegółów na odległość, potrzeba skupienia wzroku na bliskich obiektach czy też uczucie zmęczenia oczu podczas patrzenia na ekran laptopa mogą świadczyć o krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmie.

Wybór odpowiednich soczewek

Dobór odpowiednich dla Twojej wady soczewek jest kluczowy dla późniejszego komfortu i jakości widzenia. Branża optyczna nieustannie się rozwija, dlatego producenci, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, oferują różne opcje soczewek do wyboru.

Soczewki i parametry korekcji powinien dobierać profesjonalista. W przypadku pierwszych okularów zaleca się wizytę u lekarza okulisty, zamiast u optometrysty.

Rodzaje soczewek – przegląd dostępnych opcji

Omówmy teraz dostępne na rynku rodzaje soczewek, dzięki czemu zyskasz pogląd na to, czym one się charakteryzują i jakie opcje masz do wyboru. Wyróżniamy:

Soczewki jednoogniskowe

Soczewki jednoogniskowe stosowane są w korekcji zarówno wad ujemnych, jak i dodatnich. W ofertach firm można znaleźć ich różne rodzaje w postaci np. soczewek relaksacyjnych czy tych  spersonalizowanych dla klienta.

Dowiedz się więcej o soczewkach jednoogniskowych:

https://www.hoyavision.com/pl/vision-products/soczewki-jednoogniskowe/

Soczewki progresywne

Soczewki te umożliwiają jednoczesną korekcję widzenia na różne odległości: bliską, pośrednią i daleką. Charakteryzują się płynnym przejściem mocy optycznej, co eliminuje potrzebę noszenia oddzielnych okularów do czytania, pracy przy komputerze i patrzenia w dal.

Soczewki do pracy w bliży i odległościach pośrednich

Soczewki do pracy w bliży i odległościach pośrednich, znane także jako soczewki bifokalne lub trifokalne, charakteryzują się zdolnością korekcji wzroku w dwóch lub trzech różnych odległościach.

Soczewki fotochromowe

Takie soczewki automatycznie przyciemniają się w reakcji na światło słoneczne, chroniąc oczy przed promieniowaniem UV. Dzięki temu są praktyczne dla osób aktywnych na zewnątrz, zapewniając ochronę oczu w zmiennych warunkach oświetleniowych.

Soczewki przeciwsłoneczne

Soczewki przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV i zmniejszają intensywność światła słonecznego.

Jak wybrać oprawki dopasowane do kształtu twarzy?

Wybór odpowiednich oprawek okularów to klucz do podkreślenia Twojej urody. Niezależnie od tego, czy masz twarz w kształcie owalu, kwadratu, serca, koła czy diamentu, istnieją oprawki, które idealnie dopełnią jej kształt i podkreślą Twoje najlepsze cechy. Poprzez dobranie odpowiedniego kształtu i stylu oprawek, możesz podkreślić swoje unikalne cechy i dodać niepowtarzalnego uroku każdej stylizacji.

W Internecie można znaleźć grafiki, które pokazują jakie oprawki pasują do danego kształtu twarzy. Najlepiej postawić na pomoc kogoś bliskiego lub pracownika salonu optycznego.

Prawidłowa pielęgnacja okularów

Pielęgnacja okularów to kluczowy element dbania o ich trwałość i klarowność widzenia. Poznaj kilka najważniejszych wskazówek na start:

  • Regularnie czyść soczewki i oprawki za pomocą delikatnej ściereczki. Unikaj używania chemicznych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię soczewek.
  • Zawsze przechowuj okulary w etui ochronnym, aby zapobiec zarysowaniom i uszkodzeniom.
  • Regularnie sprawdzaj stan śrubek i regulacji na oprawkach, aby upewnić się, że okulary dobrze dopasowują się do Twojej twarzy.
  • Nie zginaj ramion okularów zbyt mocno, aby uniknąć ich uszkodzenia. Zdejmuj i zakładaj okulary, chwytając je za oba ramiona, a nie za soczewki.

Tym sposobem wiesz już jak przygotować się na pierwszą wizytę u optyka, jakie soczewki masz do wyboru i jak później dbać o oprawki. Pamiętaj - okulary to nic strasznego - w końcu to one pozwolą Ci patrzeć na świat w Ultra HD!