Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?

Święta to czas wyjątkowy. Pełen radości, modlitwy i zadumy nad Narodzeniem małego Jezusa. Dla chrześcijan jest to najważniejsza chwila w roku, gdyż wtedy witają na świecie Boga, który dla ratowania każdego człowieka przyszedł na świat w ludzkiej postaci. Jest to również czas spotkań z najbliższymi, czas godzenia się z tymi, którzy sprawili nam przykrość i ból i w końcu czas radowania się i biesiad

W Polsce Wigilię obchodzimy od XVIII wieku. Przez kolejne lata jej forma ewaluowała. Wzbogacana była o kolejne potrawy. Tradycja nakazuje, aby było ich dwanaście, na pamiątkę dwunastu Apostołów.

Wśród potraw powinny znaleźć się takie jak: barszcz czerwony z uszkami lub zupa grzybowa. Podaje   się również kapustę z grochem lub grzybami. W niektórych regionach na wigilijnym stole gości kutia, czyli potrawa z ryżu, maku, ziaren pszenicy, rodzynek oraz łazanki z makiem – proste kluski wycięte na kształt małych rąbów. Do obu potraw dodajemy cukier lub miód. Bardzo często robi się również pierogi z kapustą i grzybami, paszteciki, groch gotowany. Jako napój można podać kompot z suszonych lub zawekowanych owoców.

Wiele lat temu w wigilię jedzono również brej lub siemieniuch.  Brej była to potrawa z rozgotowanej, grubej mąki, a siemieniuch to zupa z siemienia lnianego i kaszy jaglanej. Przez lata odstąpiono od tych potraw, gdyż były po prostu niesmaczne.

Na stole w wigilię nie powinno zabraknąć ryby. Najczęściej jest to smażony karp, a w niektórych regionach szczupak.

Po pasterce nocnej można już również spożywać ciasta i desery. Do najbardziej znanych należą makowce, pierniki, deser z bakalii i miodu zwany aguompieniem.

Tyle ile jest w Polsce regionów, tyle też pomysłów na pozostałe potrawy wigilijne. Jak wspomniano wyżej tradycja podpowiada, że ma być ich dwanaście i każdej choć po troszku należy spróbować. Potrawy wigilijne powinny również być postne. Post ma być wykazaniem oczekiwania i ukorzenia przed Narodzeniem Jezusa. Obecnie nie jest on obowiązkowy, jednak warto podjąć to wyrzeczenie, gdyż jest to oznaka naszej wiary.

Jakie elementy oprócz potraw zdobią wigilijny stół? W niektórych regionach pod biały obrus wkłada się sianko, takie jakie miała Najświętsza Rodzina w stajence.

Na stole nie może również zabraknąć opłatka do dzielenia się nim tuż przed wieczerzą. Niektórzy gospodarze również dzielą się opłatkiem i częstują siankiem zwierzęta w swoim gospodarstwie. Niektórzy mówią, że w wigilię mówią one ludzkim głosem.

Stół można ozdobić również pięknym stroikiem ze świerków, a centralne miejsce powinna zająć świeca jako symbol światła Chrystusa, oraz Pismo święte z Ewangelią o Jego narodzeniu. Tradycją jest również zostawianie pustego miejsca przy stole w razie gdyby zawitał do nas zbłąkany wędrowiec. Należy go wtedy przyjąć do siebie i nakarmić przy wigilijnym stole.

Czas świąt to niezwykły czas. Liczy się nie tylko jedzenie i prezenty, ale ta szczególna, podniosła atmosfera. Chwile spędzone z bliskimi i radość z Bożego Narodzenia.


opr. na podstawie pychotka.pl

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Teraz wszystkiego jest dostatek.. kiedyś wigilie były bardzo skromne..
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    U nas jest ciasto z pieniążkiem, dzielone na równe porcje.. komu trafi będzie miał szczęście cały rok! Ale i samo ciasto jest pyszne!
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Ryba, barszcz wigilijny.. to podstawa..