Opublikowany przez: ULA 2012-07-26 14:00:48
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com
Wróżki czytają z dłoni, lekarze z paznokci. Ocenianie stanu zdrowia na podstawie wyglądu paznokcia, czyli onychodiagnostyka, nie jest wymysłem naszych czasów. Od wieków z powodzeniem tę metodę diagnostyki stosowała medycyna ludowa, chińska czy homeopatia.
Nie jest źle, jeśli paznokcie tylko się rozdwajają lub pojawiają się na nich białe plamki — to nie oznaka choroby, a jedynie złych nawyków, jak używanie środków chemicznych bez ochronnych rękawic czy malowanie lakierem bez uprzedniego nałożenia bazy. W tym przypadku wystarczy zadbać o ochronę i właściwa pielęgnację dłoni, a paznokcie z powrotem staną się gładkie i kształtne.
Białe plamki mogą też powstawać wskutek mikrourazów, w wyniku których płytki się rozwarstwiają, a do ich wnętrza dostaje się powietrze. Jeśli białe plamki, pomimo właściwej pielęgnacji nie chcą zniknąć, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Może to być bowiem objaw braku minerałów i witamin, a nawet przewlekłej choroby zapalnej. Wklęsłe, zgrubiałe, poszerzone Niestety, wiele zmian w obrębie paznokci może oznaczać problemy ze zdrowiem.
Warto na początek przyjrzeć się kształtowi płytek. Jeśli są zaokrąglone, poszerzone lub wypukłe, mogą wskazywać na niewydolność krążenia, marskość wątroby oraz na niektóre wady serca. Jeśli natomiast nasze paznokcie są wklęsłe, możemy podejrzewać zaburzenia hormonalne, brak witamin, niedokrwistość lub alergię. Jeśli płytka jest zgrubiała, zwłaszcza na paznokciach u stóp, może to oznaczać grzybicę, cukrzycę lub po prostu nosimy ciasne, za małe buty.
Bardzo istotny jest też kolor paznokci. Zdrowe są różowe, matowe, lśniące. Jeśli robią się blade, świadczyć to może o anemii. Jeśli płytka przybiera żółtawą barwę, być może mamy problemy z nerkami, wątrobą czy płucami. Gdy natomiast płytka robi się niebieskawa, oznacza to, że organizm jest niedotleniony. Czasem paznokcie robią się brązowe, najczęściej w wyniku urazu, który powoduje podpłytkowy wylew krwi. jednak nie trzeba się obawiać — wchłonie się on samoistnie.
Dmuchać na zimne i wybrać się do lekarza powinniśmy natomiast wtedy, gdy zauważymy pod paznokciami czarne plamki, które nie przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia. Mogą to być objawy czerniaka i wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej. Na paznokciach mogą też pojawiać się poprzeczne bruzdy, które powstają w przebiegu chorób układu pokarmowego lub układu krążenia. Jeśli natomiast paznokcie mają liczne, punkcikowe wgłębienia, może to być oznaką schorzeń dermatologicznych, na przykład łuszczycy czy łysienia plackowatego.
Anna Banaszkiewicz
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Marta67 2017.03.14 19:54
Praca czy nie praca uważam że każda kobieta powinna mieć zadbane dłonie i pazurki. Odkąd robię sama sobie hybrydy która utrzymuje się 2-3 tygodnie moje pazurki zawsze ładnie wyglądają. Teraz wiosna tuż tuż więc czas troche wzmocnić je po zimie, zamówiłam sobie kilka nowch lakierów oraż fajny nowy zestawik semilac spa :D
Marta67 2017.03.14 19:54
Praca czy nie praca uważam że każda kobieta powinna mieć zadbane dłonie i pazurki. Odkąd robię sama sobie hybrydy która utrzymuje się 2-3 tygodnie moje pazurki zawsze ładnie wyglądają. Teraz wiosna tuż tuż więc czas troche wzmocnić je po zimie, zamówiłam sobie kilka nowch lakierów oraż fajny nowy zestawik semilac spa :D
aga222 2016.05.30 14:30
moja praca wymaga ładnych i zadbanych paznokci dlatego zaczęłam robić hybrydy by nie malować co 2-3 dni. Zamówiłam na lato kilka nowych kolorów z makear :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.