Ciężka choroba w rodzinie: jak rozmawiać o niej z dzieckiem? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciężka choroba w rodzinie: jak rozmawiać o niej z dzieckiem?

Ciężka choroba w rodzinie: jak rozmawiać o niej z dzieckiem?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Bywają sytuacje, kiedy w najbliższym otoczeniu dziecka pojawia się ciężka, a czasem śmiertelna choroba. To wyjątkowo trudna sytuacja, o której wart z dzieckiem porozmawiać.

Bywają sytuacje, których wolelibyśmy uniknąć. Niestety, zdarza się bowiem, że w najbliższym otoczeniu dziecka, w rodzinie, pojawia się ciężka choroba. Taka sytuacja może być niezwykle trudna dla dorosłych osób, a co dopiero dla dzieci. Dlatego o chorobie warto z dzieckiem porozmawiać w dogodnym momencie, w ten sposób pomożemy dziecku zrozumieć i uporać się z emocjami.

Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie w rodzinie?

Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz rozmowę z dzieckiem na temat choroby, zadbaj o własne emocje. Zrozumienie i kontrola własnych uczuć i emocji pomoże Ci lepiej zarządzać rozmową i być dla dziecka wsparciem. Postaraj się rozmawiać z dzieckiem uczciwie, ale jednocześnie nie strasząc i przedstawiając również możliwe dobre scenariusze.

Rozmowa z dzieckiem o chorobie: mów jasno

Postaraj się dostosować język do wieku i zrozumienia dziecka. Ważne jest, aby używać prostych i zrozumiałych dla dziecka słów. Trzeba mówić w sposób odpowiedni do wieku dziecka, unikając medycznego żargonu. Ważne jest, aby być szczerym, ale nie trzeba podawać wszystkich szczegółów medycznych. Zwróć uwagę na emocje, pytania i obawy dziecka, upewnij się też, że rozumie, o co chodzi.

Zadbaj o dobre warunki do rozmowy

Zaproponuj dziecku czas i miejsce, w którym będzie czuło się komfortowo i będzie miało swobodę wyrażania swoich emocji (bądź na to gotowy), a także zadawania pytań. Zadbaj o to, by rozmawiać w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu. Postaraj się również nie ulegać emocjom, aby dziecko czuło, że ma w Tobie oparcie.

Bądź gotowy na pytania

Bądź gotowy odpowiedzieć na pytania dziecka w sposób spokojny i prawdziwy. Jeśli nie znasz odpowiedzi, zobowiąż się do znalezienia ich w późniejszym czasie.

Ważne: każde dziecko będzie reagować inaczej na taką rozmowę. Niektóre mogą potrzebować więcej czasu, inne będą zadawać pytania natychmiast.

Rozmowa o chorobie z dzieckiem: okaż miłość

Przypomnij dziecku, że jest otoczone miłością i wsparciem rodziny. Wskaż, że wszyscy razem będą starać się pomóc choremu członkowi rodziny. Postaraj się też przybliżyć kolejne kroki leczenia, a także nietypowe lub niepokojące dla dziecka sytuacje, które mogą się zdarzyć (jak choćby wypadanie włosów w chorobie nowotworowej po chemii).

Rozmowa z dzieckiem o chorobie: zadbaj o wsparcie

Może się jednak okazać, że sytuacja związaną z chorobą w rodzinie jest dla dziecka wyjątkowo przykra. Dlatego jeśli to możliwe, rozważ wsparcie psychologiczne dla dziecka. Profesjonalista może pomóc dziecku w zrozumieniu sytuacji i uporaniu się z trudnymi emocjami. Przekaż też dziecku, że może zawsze porozmawiać z Tobą, gdy będzie miało pytania lub po prostu będzie chciało się przytulić.

CZYTAJ TEŻ >> Ile dni na opiekę nad dzieckiem w 2024?