Ciąża geriatryczna Meghan Markle – co się wiąże z tym określeniem ciąży? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciąża geriatryczna Meghan Markle – co się wiąże z tym określeniem ciąży?

Ciąża geriatryczna Meghan Markle – co się wiąże z tym określeniem ciąży?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Twitter

Radość w rodzinie Meghan Markle jest ogromna, ale jej ciąża określana jest jako ciąża geriatryczna. Co to jest ciąża geriatryczna, a także skąd takie określenie na ten stan i z czym wiąże się ciąża w późnym wieku? Wyjaśniamy.

Czarno-białe zdjęcie, które Meghan Markle i książę Harry opublikowali z okazji walentynek, aby w ten sposób przekazać światu informację o drugiej ciąży, jest niezwykle poruszające. Widać na nim bowiem książęcą parę z czułością, ale i radością wpatrującą się w siebie, a także spory już brzuszek Meghan. Ciąża w jej wieku okreslana jest jako geriatryczna, ponieważ z biologicznego punktu widzenia może nieść ze sobą ryzyko i sporo powikłań.

Ciąża geriatryczna Meghan Markle – co to jest?

Termin ciąży geriatrycznej pojawił się przy okazji pierwszego tanu błogosławionego Meghan Markle, a przypomnijmy, że Archie, syn pary, urodzi się, gdy jego mama miała już 37 lat. Nie jest to nic niezwykłego, ponieważ wiek urodzenia pierwszego dziecka przesunął się już kilka lat temu, jednak pojęcie ciąży geriatrycznej zaczęło być bardziej popularne przy okazji ciąży księżnej Meghan.

Teraz 39- letnia Meghan spodziewa się drugiego dziecka, dlatego również ta ciąża w środowisku medycznym określana jest mianem geriatrycznej.

Co to jest ciąża geriatryczna?

O ciąży geriatrycznej można mówić, gdy kobieta ukończyła 35 lat, tak jak było to w przypadku Meghan Markle, która w ciąże zaszła w wieku lat 37.

Wtedy też w wielu przypadkach może wzrastać ryzyko powikłań – między innymi poronienia i jej nieprawidłowego przebiegu. Innymi powikłaniami  może być cukrzyca ciążowa, czy poród przedwczesny. Również po 35. Roku życia zwiększa się możliwość wystąpienia wad genetycznych u płodu. Z tych powodów przyszła mama powinna pozostawać w stałym kontakcie z ginekologiem i pod jego czujną opieką.

CZYTAJ TEŻ >> Tokofobia - jak leczyć lęk przed porodem?