W związku z tym kobieta w ciąży musi sobie radzić z szeregiem obaw, które przede wszystkim dotyczą szans na odzyskanie stanu wyglądu i formy organizmu sprzed ciąży.
Jest oczywiste, że powrót do formy po ciąży jest procesem. Proces ten może trwać równie długo co sama ciąża i wymaga od kobiety zbudowania długofalowego planu działania. To jest jednak nie wszystko! By odnieść sukces, koniecznie jeszcze potrzebna jest uparta konsekwencja w realizowaniu tego planu. Poza tym trzeba jeszcze pamiętać, że całkowity powrót do formy sprzed ciąży może nie jest procesem najłatwiejszym, nie mniej jednak osiągnięcie sukcesu jest absolutnie możliwe!
Wpływ ciąży na organizm kobiety
W czasie ciąży, organizm kobiety ulega wielu zmianom dostosowawczym do tego stanu. Niektóre z tych zmian są gwałtowne, inne natomiast pojawiają się stopniowo. Główną, stopniowo przychodzącą zmianą jest zmiana sylwetki ciała. Co dzieje się z sylwetką ciężarnej kobiety najczęściej? Pod wpływem hormonów rozluźniają się mięśnie dna miednicy i brzucha, a przez nieprawidłową dietę nadmiernie przybywa tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wraz ze zwiększającymi się rozmiarami płodu zmienia się u kobiety sposób oddychania. Zaczyna dominować tzw. tor piersiowy oddychania, jednocześnie daje się zauważyć coraz mniejszy udział w oddychaniu przepony (główny mięsień oddechowy).
Ciężarna kobieta najczęściej spotyka się z zaleceniem oszczędzającego trybu życia. Błędem jest, gdy zalecenia tego typu są rozumiane zbyt dosłownie, jako ograniczenie lub całkowite zaniechanie aktywności fizycznej. Dotyczy to nie tylko ostatniego trymestru ciąży, ale całego 9. Miesięcznego czasu jej trwania. Nie ma się zatem czemu dziwić, że po odbytym porodzie, kobieta-mama jest słaba, mało sprawna i ogólnie niewydolne fizycznie.
Co robić?
Na początku zadbaj o własną motywację! Czy chcesz jak najszybciej powrócić do dawnej formy? Czy chcesz mieć z powrotem ładną sylwetkę? Czy chcesz być zdrowa? Regeneracja sił jest konieczna!
Pamiętaj!
Gdy oczekujesz szybkiego powrotu do formy, szalenie istotne znaczenie ma podejmowanie świadomych decyzji zdrowotnych. Kluczem do odzyskania figury i sprawności po ciąży będzie przede wszystkim racjonalne podejście do odżywiania i sukcesywne, zrównoważone wracanie do sprawności dzięki aktywności fizycznej.
Co jest normalne po ciąży?
Niektóre zmiany po ciąży odczuwane przez kobietę są widoczne, inne nie. Zmiany te mogą spowodować nawet spory dyskomfort, co w konsekwencji wpływa na obniżenie progu samooceny. Akceptacja swojego ciała w tym okresie, chociaż nie jest łatwa, jest konieczna. Dlaczego? Polubienie swojego ciała, nawet tego znacznie zmienionego, jest dobrym rozpoczęciem procesu regeneracji całego organizmu i powrotu do stanu sprzed ciąży.
Co dzieje się z organizmem kobiety po porodzie?
Ciało po porodzie się zmienia. Niektóre zmiany następują bezpośrednio po urodzeniu dziecka, inne przychodzą wolniej i są rozłożone w dłuższym czasie. Do typowych zmian okresu poporodowego należą:
- Ból krocza, dyskomfort podbrzusza czy odbytu – z reguły nie są to dokuczliwe zmiany i nie trwają zbyt długo. Tylko w przypadku, gdy przy porodzie nacięte zostało krocze, gojenie rany jest dłuższe, wymaga specjalnej pielęgnacji i kontroli lekarskiej;
- Obkurczanie macicy po porodzie z reguły trwa ok. 6 tygodni (połóg). Jest to czas, w którym kobieta powinna szczególnie zadbać o siebie i o swoje ciało. Nie jest wskazane, aby w tym czasie świeżo upieczona mama nadmiernie się forsowała. Nie powinna dźwigać przedmiotów cięższych od dziecka. Jej ciało musi w sposób naturalny dojść do stanu sprzed ciąży. Trzeba pamiętać, że okres połogu powinien być czasem szczególnej uwagi! W niektórych przypadkach może być potrzebne wsparcie lekarza lub fizjoterapeuty uroginekologicznego;
- piersi i brzuch - ciąża może stać się przyczyną utraty jędrności w tych miejscach. Warto jest w tym czasie skorzystać ze specjalnych kosmetyków, dedykowanych mamom w połogu. Kosmetyki te poprawiają stan skóry.
Zmiany hormonalne po porodzie
Płodność kobiety po porodzie może wrócić już po 6. – 8. tygodniach. Z punktu widzeniu gospodarki hormonalnej organizmu oznacza to zakończenie połogu.
Uwaga!
Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się zaraz po pierwszej owulacji. Z tego powodu istnieje w tym czasie spore ryzyko zajścia w drugą, nieplanowaną ciążę. Płodność powraca najszybciej u kobiet, które nie karmią piersią, lub u kobiet, u których zdarzają się większe przerwy podczas karmienia. W okresie trwającej laktacji płodność kobiety może być zatrzymana nawet przez rok po porodzie.
Zmiany skórne po porodzie
Najczęściej spotykanymi, poporodowymi zmianami skórnymi są rozstępy na piersiach, brzuchu, udach i pośladkach. Rozstępy te są konsekwencją gwałtownego lub sporego wzrostu wagi kobiety w czasie ciąży. Z początkiem mogą one być czerwone i mocno widoczne jednak
z czasem rozstępy skórne wyraźnie bledną. W przypadkach, gdy jest ich dużo i gdy bardzo przeszkadzają kobiecie, można je usunąć za pomocą specjalnych zabiegów kosmetycznych. W skrajnych przypadkach mogą pomóc zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Standardowo absolutnie wystarczająca jest właściwa pielęgnacja skóry i regularne ćwiczenia w sposób znaczący poprawiające jędrność skóry. J
Po porodzie mogą też pojawiać się na skórze przebarwienia, plamy, wypryski, czasem nawet trądzik. W takich przypadkach warto jest, zasięgnąć porady lekarza-dermatologa i wdrożyć właściwą pielęgnację (leczenie) w celu zniwelowania tych zmian.
Zwiotczenie skóry
Kolejnym problemem po porodzie jest zwiotczenie skóry, w szczególności na brzuchu i na piersiach. Oczywiste jest, że brzuch i piersi nie staną się od razu takie, jak przed ciążą. Czasami powrót do stanu sprzed ciąży przebiega szybko i sprawnie, a czasami ciało kobiety nie jest w stanie samodzielnie wycofać się z tych zmian. Pomimo wszystko jednak z ewentualnym powrotem na siłownię czy z zabiegami polepszającymi wygląd sylwetki nie należy się bardzo spieszyć, a decyzję w tym zakresie dobrze jest przedyskutować ze swoim lekarzem ginekologiem.
Co powinno wzbudzić niepokój?
Zawsze dobrze jest uważnie obserwować swoje ciało, po to, by mieć pewność, że zachodzące po porodzie zmiany są prawidłowe. Co wymaga konsultacji u lekarza, bo może wskazywać, że coś nie jest w porządku? Niepokojącymi zmianami mogą być:
- Wyraźna i trwała wypukłość na brzuchu, która może na przykład być widoczną przepukliną, lub innym problemem wymagającym pilnej interwencji chirurga;
- Nieustępujący obrzęk brzucha; także silny ból, nudności, zatrzymanie gazów i trudności z wypróżnieniem, kłopoty z oddychanie;
- Zmiany w wyglądzie blizny po cesarskim cięciu (ból, sączenie się płynu, intensywny swąd czy opuchlizna);
- Ostre bóle kręgosłupa z powodu zbyt wcześnie podjętej aktywności;
- Nietrzymanie moczu, oraz odczuwalne „rozluźnienie” pochwy.
- Gdy luźnej skóry na brzuchu jest zdecydowanie zbyt dużo, może się zdarzyć, że małoinwazyjne zabiegi nie przyniosą widocznych efektów. W takich przypadkach sprawdza się chirurgiczny zabieg plastyki brzucha.
Pamiętaj!
Współczesna chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna są w stanie, poradzić sobie z większością problemów powstałych na skutek ciąży i porodu. W przypadku dyskomfortu psychicznego spowodowanego trudno i wolno cofającymi się zmianami, warto skorzystać z porady lekarza – specjalisty. Twoje zdrowie i szczęście będzie procentować w kolejnych etapach macierzyństwa, i pozwoli poczuć się kobietą spełnioną.
Zabiegi chirurgiczne związane z budową i funkcjonowaniem narządów płciowych to intymny, często nawet wstydliwy temat. Problemy, jakie pojawiają się po urodzeniu dziecka, dotykają sporej grupy kobiet. Współczesna medycyna pozwala nie tylko przywrócić pochwie elastyczność, ale dzięki wykorzystaniu laseroterapii proces ten jest szybki, bezbolesny i nie powoduje uciążliwej rekonwalescencji.