Choroby zakaźne u zwierząt domowych - o tym warto wiedzieć! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Choroby zakaźne u zwierząt domowych - o tym warto wiedzieć!

Choroby zakaźne u zwierząt domowych - o tym warto wiedzieć!

Autor zdjęcia/źródło: Shuttershock

Coraz więcej osób docenia towarzystwo zwierząt domowych w codziennym życiu i decyduje się na posiadanie czworonogów. Pupile szybko stają się pełnoprawnymi członkami rodziny, a odpowiedzialni opiekunowie zwracają uwagę na samopoczucie i zdrowie zwierząt. Różnego rodzaju infekcje występują również w świecie czworonogów.

Co warto wiedzieć o chorobach zakaźnych u domowych zwierząt? Jak rozpoznać infekcję u kota lub psa? Zachęcamy do lektury!

Jak rozpoznać choroby zakaźne u zwierząt domowych?

Bliższe poznanie najpopularniejszych chorób zakaźnych występujących u zwierząt pomoże opiekunom szybko zareagować, gdy zauważą u pupila nietypowe zachowania. Najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o infekcji u psa czy kota, to: apatia, brak apetytu, gorączka, kaszel, kichanie, biegunka, zmiany skórne. 

Najczęstsze choroby zakaźne zwierząt domowych

  • Parwowiroza

To bardzo zaraźliwa choroba wywołana przez parwowirusy. Jest szczególnie groźna dla szczeniąt. Wirus atakuje głównie układ pokarmowy. Zakażeniu towarzyszą nagłe i wodniste biegunki (może pojawić się w nich krew), zwierzę wymiotuje, jest osłabione i odwodnione. Leczenie opiera się na redukowaniu objawów i nawadnianiu chorego psa. Należy zaszczepić pupila na parwowirozę, by uchronić go od choroby.

  • FeLV, czyli kocia białaczka

Przyczyną kociej białaczki jest zakażenie wirusem FeLV, który atakuje układ odpornościowy zwierzęcia. U kotów z FeLV obserwuje się m.in. powiększone węzły chłonne, blade dziąsła, nawracające infekcje, utratę masy ciała. Nie istnieje lek na kocią białaczkę, a weterynarze skupiają się na wzmocnieniu osłabionego organizmu oraz zapobieganiu innym infekcjom. Dostępne są szczepionki chroniące koty przed zachorowaniem na FeLV.

  • Koci katar

Wirus kociego kataru wywołuje zapalenie górnych dróg oddechowych i często towarzyszą temu inne infekcje. Objawy choroby to głównie wysięk z nosa, kichanie, mogą pojawić się wrzody w jamie ustnej kota, co powoduje problemy podczas jedzenia. Infekcja jest uleczalna, lecz należy otoczyć chore zwierzę odpowiednią opieką weterynaryjną.

  • Świerzb

To choroba skóry spowodowana przez roztocza. Infekcja skórna może rozwinąć się u różnych gatunków zwierząt - zarówno u psów, kotów, jak i królików. Symptomy infekcji to: silny świąd i zaczerwienienie skóry, zwierzę intensywnie się drapie, wypada sierść. Weterynarz przepisze odpowiednie leki łagodzące świąd oraz redukujące rozwój roztoczy na skórze zwierzęcia. Istotna jest odpowiednia higiena sierści i skóry, pranie legowisk i posłań, a także ograniczenie kontaktu chorego psa czy kota ze zdrowymi zwierzętami.

Jak dbać o zwierzę po przebytej chorobie zakaźnej?

Podczas rekonwalescencji zwierzę wymaga szczególnej troski i uwagi ze strony opiekuna. Należy przestrzegać zaleceń weterynaryjnych i stosować leki dedykowane czworonogom. Nigdy nie można leczyć psa czy kota na własną rękę środkami dla ludzi! Chore zwierzę powinno mieć zapewniony spokój, odżywczą dietę i dostęp do świeżej wody. Ważne są także regularne szczepienia profilaktyczne i utrzymanie czystości w otoczeniu pupila.

Light Life - źródło informacji o chorobach zakaźnych

Portal internetowy Light Life to wiarygodne źródło informacji na temat chorób zakaźnych i sposobach ich rozprzestrzeniania. W serwisie dostępne są artykuły edukacyjne na temat działań profilaktycznych oraz badań, które należy wykonać przy podejrzeniu danego schorzenia. Portal Light Life dostarcza wiedzy również z zakresu chorób genetycznych czy alergii.

Podsumowanie

Dla każdego odpowiedzialnego opiekuna zdrowie pupila i jego dobre samopoczucie powinno być priorytetową kwestią. Warto znać najpopularniejsze choroby zakaźne i je rozpoznawać, by szybko zauważyć je u swojego zwierzęcia i udzielić mu pomocy. Należy pamiętać, że nie należy leczyć czworonoga na własną rękę, bo może to pogorszyć jego stan. Lekarz weterynarii zaleci odpowiednie sposoby leczenia oraz doradzi działania profilaktyczne, by zwierzę mogło cieszyć się dobrym zdrowiem.