Choroba hemoroidalna w ciąży – jak ją leczyć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Choroba hemoroidalna w ciąży – jak ją leczyć?

Choroba hemoroidalna w ciąży – jak ją leczyć?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Choroba hemoroidalna to jedna z częstych przypadłości, z którą boryka się wiele kobiet w ciąży. Jest to jednocześnie uciążliwa dolegliwość, która daje nieprzyjemne objawy. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Poznaj kilka metod leczenia tego schorzenia.

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które stanowią naturalną część odbytu. Do schorzenia dochodzi wówczas, gdy upośledzeniu ulega odpływ krwi z tych guzków. W efekcie hemoroidy powiększają się i pojawia się przewlekły stan zapalny. W związku z tym, że u kobiety ciężarnej dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ilości krwi krążącej w naczyniach, prawdopodobieństwo hemoroidów jest duże. Zwykle wynika ze wzrostu ciśnienia żylnego. 

Przyczyny choroby hemoroidalnej w ciąży

Istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby hemoroidalnej. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • fizjologiczne zmiany w obrębie jamy brzusznej,

  • ucisk macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy,
  • zmiany hormonalne, tj. rosnący poziom progesteronu,
  • przewlekłe zaparcia,
  • wzrost ciśnienia żylnego w okolicy odbytu.

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły?

Hemoroidy w ciąży są schorzeniem przemijającym – zwykle ustępują po porodzie, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna. Nie można jednak ich lekceważyć – trzeba podjąć odpowiednie leczenie pod nadzorem specjalisty.

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Na pewno nie możesz działać we własnym zakresie. Koniecznością jest konsultacja lekarska, ponieważ stosowanie niektórych leków w okresie ciąży nie jest wskazane.

Jak zatem wygląda leczenie hemoroidów? Wśród sposobów wymienia się najczęściej:

  • zmianę diety – na taką, która nie sprzyja zaparciom; koniecznością jest spożywanie dużej ilości produktów zawierających błonnik i wypijanie sporej ilości wody;
  • stosowanie maści – dzięki odpowiednio dobranym preparatom (bezpiecznym dla ciężarnych), można złagodzić nieprzyjemne objawy, np. świąd, pieczenie, krwawienie;
  • skleroterapia – to zabieg, który polega na wstrzyknięciu specjalnych substancji powodujących zamknięcie guzków krwawniczych; stosuje się go w przypadku zaawansowanych hemoroidów.

Pamiętaj o profilaktyce

Hemoroidy w ciąży wcale nie muszą być Twoim problemem – wystarczy, że już od pierwszych tygodni będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby hemoroidalnej:

  • prowadź aktywny tryb życia – na tyle, ile jest to możliwe; spaceruj, pływaj lub uprawiaj inną dozwoloną aktywność fizyczną;
  • zdrowo się odżywiaj – włącz do diety produkty z błonnikiem, pij dużo wody, unikaj wysoko przetworzonych i ciężkostrawnych dań;
  • noś właściwą bieliznę – zrezygnuj ze stringów na rzecz luźniejszych damskich bokserek lub hipsterów.

Jeżeli czujesz, że hemoroidy w ciąży zaczynają Ci dokuczać, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista podpowie rozwiązanie adekwatne do problemu i jego stopnia zaawansowania.