CHUSTONOSZENIE - wiązanie z Agatą Żulewską! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

CHUSTONOSZENIE - wiązanie z Agatą Żulewską!

Noszenie chusty jest coraz popularniejsze z uwagi na więź jaką się buduje w ten sposób z dzieckiem. Nasza specjalistka od chustonoszenia Pani Agata Żulewska pokazuje jak prawidłowo wiązać chustę!

CHUSTONOSZENIE - wiązanie z Agatą Żulewską!

Autor zdjęcia/źródło: Cezary Rajkowski @ photl.com

Familie.pl: Zanim przejdziemy do wiązania, co możemy powiedzieć o samej chuście? Czy jest bezpieczna?

Agata Żulewska: Należy oczywiście pamiętać, że istnieją różne chusty, nosidełka i wiązania, dostosowane do aktualnych potrzeb noszonych i noszących. Materiały z których są uszyte przechodzą wcześniej szereg testów jakości i bezpieczeństwa.  Materiał  wybierany jest przez rodziców w zależności od wagi dziecka, typu wiązań, pory roku czy wrażliwości skóry dziecka. Samo noszenie dzieci w chuście zapobiega dysplazji bioderek, eliminuje bóle kolkowe, pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny jak i psychiczny. Największą zaletą chusty jest stałe utrzymanie  ułożenia ciała dziecka w pozycji żabki w wygodny dla obojga sposób.  Zanim zaczniemy nosić, zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą oraz doradcą chustowym w celu dobrania indywidualnego wiązania oraz poznanie ich alternatyw.

Familie.pl: Czy to chusta uniwersalna? Nadaje się dla każdego dziecka?

Agata Żulewska: Mamy 3 rodzaje chust:

  • elastyczne,
  • kółkowe,
  • tkane: tkane skośno krzyżowo, diagonalnie, żakardowa, splot waflowy, splot diamentowy.

Bawełniana chusta tkana skośno krzyżowo jest  najbardziej typowym rodzajem  i najlepszym kompromisem pomiędzy różnymi rodzajami chust i owszem nadaje się dla każdego dziecka. Główne skrzypce odgrywa wiązanie chusty, ponieważ każde dziecko różnie lubi być noszone a dobrze zawiązana chusta wpływa również na zdrowy kręgosłup rodzica.

Familie.pl: Jakie wiązanie dzisiaj poznamy?

Agata Żulewska: Dziś poznamy wiązanie typu „KIESZONKA”. Wiązanie dostosowane jest dla dzieci od urodzenia. Jako zwolenniczka i miłośniczka kangurowania, zagrzewam do noszenia dzieci w chuście „skóra do skóry” około 60 minut dziennie przez około pierwsze 4 tygodnie życia dziecka. Chusta tkana w której będę wiązać dopasowana jest do mojego wzrostu i wagi. Rozmiar na którym wiąże: M. Tkana splotem skośno –krzyżowym. Materiał: bawełna z bambusem. W takiej chuście można nosić dzieci do wagi 20 kg a nawet i więcej. Taka chusta później świetnie się sprawdza w roli hamaka dla całej rodziny :).

WIĄZANIE KROK PO KROKU

fot. Cezary Rajkowski

Opis wiązania:

KROK 1 - Szukamy środka. Układamy środek chusty na klatce piersiowej.

KROK 2 - Jedną ręką przytrzymujemy środek chusty, drugą rękę prostujemy w łokciu.

KROK 3 - Wypychamy łokieć na zewnątrz chusty.

KROK 4 - Przekładamy chustę przez plecy kierując ją do przeciwległego ramienia.

To samo robimy z drugą połą chusty. Prostujemy rękę. Wypychamy łokieć i przekładamy połę chusty na przeciwległe ramie. Swobodnie opadające na nasze ręce chustę zbieramy do jednej ręki w harmonijkę.  Tak aby krawędź zewnętrzna i wewnętrzna chusty utrzymała się na widoku a sama chusta nie zaplątała się.

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy nosiłaś/nosisz dziecko w chuście?

tak, często
16.7%
czasami
16.7%
nie
66.7%