Bóle wzrostowe - ROZMOWA Z EKSPERTEM - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Bóle wzrostowe - ROZMOWA Z EKSPERTEM

Czy Twój maluszek skarży się na bóle nóżek? Zapewne jest on spowodowany bólami wzrostowymi. Co oznaczją bóle wzrostowe? Czym się objawiają? Jak w takiej sytuacji możemy pomóc dziecku? O tym rozmawiamy z ekspertem - lekarzem medycyny rodzinnej, Dominiką Bobel-Dymowską.

Co kryje się za stwierdzeniem „bóle wzrostowe”?

Bóle wzrostowe to bóle mięśni i ścięgien towarzyszące dorastającemu dziecku. Ból jest najczęściej odczuwany w okolicy kończyn dolnych, szczególnie w porach wieczornych. Ma charakter napadowy, czyli pojawia się co kilka dni lub kilka miesięcy, a długość jego trwania waha się ok kilku minut do kilku godzin. Bóle wzrostowe nie niosą za sobą żadnych, groźnych konsekwencji dla zdrowia dziecka. Są naturalnym etapem rosnących kości.

Czym objawiają się bóle wzrostowe?

Weryfikując ból wzrostowy bierzemy pod uwagę czas trwania (10-30 min do kilku godzin), miejsce (uda, łydki, pod kolanami) oraz brak towarzyszących dolegliwości w postaci obrzęków, zaczerwienień i opuchlizn.

W jakim wieku pojawiają się bóle wzrostowe?

Po raz pierwszy bóle wzrostowe mogą pojawić się około  4–6 roku życia.  Kolejny „atak„ dolegliwości może pojawić się w okresie dojrzewania, czyli między 10. a 14. rokiem życia u dziewcząt i 13. a 16. u chłopców.W jaki sposób jako rodzic mogę zorientować się, że mam do czynienia z bólami wzrostowymi?

Najlepszym sposobem uzyskania konkretnej diagnozy jest konsultacja lekarska zwłaszcza przy dolegliwościach pierwszorazowych.

 Jak mogę pomóc dziecku?

Dziecku sprawi dużą ulgę masaż nóżek, przykładanie ciepłych okładów lub ciepła kąpiel. Nie należy zapominać również o odpowiedniej suplementacji diety dziecka (wapń, cynk, witamina D). Źródłem mikro i makroelementów będą warzywa, nabiał, ryby, czerwone mięso, orzechy. Jeśli ból się nasilił możliwa będzie konieczność przyjęcia środka przeciwbólowego.Kiedy warto zabrać dziecko do lekarza?

Dobrze będzie jeśli pojawimy się na wizycie z dzieckiem w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych po raz pierwszy –  specjalista po zbadaniu małego pacjenta  oceni czy mamy do czynienia z bólami wzrostowymi czy tez z innego rodzaju dolegliwościami, które objawiają się podobnie a wymagają poszerzenia diagnostyki.


Za rozmowę dziękujemy Pani Dominice Bobel-Dymowskiej, lekarzowi medycyny rodzinnej, z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL

Najnowsze komentarze

  • 91.202.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Kiedy byłam dzieckiem często miałam bóle nóg, lekarka twierdziła że to właśnie bóle wzrostowe jednak po paru latach wraz z bólami pojawiła się gorączka. W szpitalu zrobiono mi badania, które wykazały reumatyzm dziecięcy. Tak więc drodzy rodzice nie lekceważcie tych objawów. Na szczęście w moim przypadku obeszło się bez powikłań.