Bezpłatne szczepionki przeciw grypie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie

Autor zdjęcia/źródło: Szczepionka przeciw grypie@flikr.com/NHS Employers

W coraz większej ilości miast w naszym kraju rusza akcja darmowych szczepień przeciw grypie dla seniorów. Szczepionka przeciw grypie będzie podawana bezpłatnie w Warszawie, Wrocławiu, Olsztynie, a także Krośnie, Jaśle, Pilznie i Rzeszowie osobom, które ukończyły 65. rok życia.

Jak wiadomo jesień to pora, kiedy lekarze apelują o zabezpieczenie się przed grypą, która może mieć poważne powikłania. Najlepszy okres na szczepienie to miesiące od września do listopada, a nawet do grudnia. Odporność po szczepionce uzyskuje się już po dwóch lub trzech tygodniach.

Szczepionka przeciw grypie w stolicy

W Warszawie może skorzystać z tej oferty ponad 75 tysięcy osób. Głównym celem programu jest zapobieganie zachorowaniom na grypę. Profilaktyka dotycząca powikłań pogrypowych, jak zapalenie płuc czy oskrzeli oraz zaburzenia pracy serca, jest szczególnie ważna w przypadku osób starszych. Zabiegi  szczepienia w tym roku będą przeprowadzane w 166 warszawskich przychodniach, natomiast dofinansowanie z budżetu miasta wyniesie ponad 2,5 mln złotych.

Grypa i jej powikłania

Chorobę mogą powodować różne szczepy wirusa grypy, a możliwość zarażenia się nią jest bardzo wysoka. Zarazki przenoszone są tu drogą kropelkową. Możemy zarazić się nią w każdym publicznym miejscu od osób kaszlących lub kichających, ale także w trakcie zwykłej rozmowy. Objawy choroby to przede wszystkim katar i kaszel. Czujemy się ogólnie rozbici, bolą nas mięśnie i głowa oraz często dochodzi wysoka gorączka. Choroba ta może powodować powikłania. Mogą to być wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe  lub zaostrzenie współistniejących chorób mających charakter przewlekły. Osobom  młodszym grozi zapalenie mięśnia sercowego, z kolei dla seniorów niebezpieczne są zapalenie płuc i oskrzeli.  Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę.

Nie lubimy  szczepionek

Pomimo, że grypa co roku zbiera poważne żniwa, nie lubimy się szczepić.  W zeszłym roku na szczepienie  zdecydowało się zaledwie  3,75 proc. Polaków. Nie przekonuje nas nawet fakt, że na przełomie lat 2012/2013, według danych zebranych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -PZH, na grypę zachorowało prawie 3 miliony Polaków. Przeciwko grypie, oprócz seniorów, powinny się szczepić także kobiety w ciąży lub planujące ciążę, dzieci do drugiego roku życia oraz osoby, które w pracy mają kontakt z wieloma osobami. Zakup leków przeciwgrypowych to wydatek często o wiele większy niż koszt szczepionki, który kształtuje się między 30 a 40 złotych.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szczepienie przeciwko ospie – do jakiego wieku?>>

Kalendarz obowiązkowych szczepień u dziecka>>

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    ciekawa jestem ile osób skorzysta z tej szczepionki!
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Bardzo dobrze że będzie dla osób starszych. Oni najbardziej cierpią i słabną podczas choroby i najdłużej ja przechodzą.