Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu
Mleko kobiece zapewnia dziecku nie tylko wszystkie podstawowe składniki odżywcze, ale również unikalne substancje gwarantujące maleństwu to, co najlepsze dla jego zdrowia, bezpieczeństwa i rozwoju. Chociaż mleka modyfikowane są cały czas udoskonalane i coraz lepsze, wciąż bardzo daleko im do mleka matki.
Niestety, istnieje szereg okoliczności, które czasami nie pozwalają kobietom karmić swoich pociech. Z myślą o nich powstają banki mleka kobiecego, które bezpłatnie przyjmują, przechowują oraz przekazują je potrzebującym. Oto placówki tego typu, które działają już w Polsce:
WARSZAWA:
Działa od marca 2012 roku
Oddział Kliniczny Neonatologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego
ul. Czerniakowska 231, 00-416 Warszawa
tel. 22 58 41 173, e-mail kl.neonatologii@szpital-orlowskiego.pl
www: http://www.szpital-orlowskiego.pl/oddzial-kliniczny-neonatologii.html
RUDA ŚLĄSKA:
Działa od czerwca 2012 roku
Ośrodek Perinatologiczny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej
ul. Wincentego Lipa 2, 41-703 Ruda Śląska
tel. 32 3440724 e-mail: sekretariat@szpital.rsl.pl
Honorową dawczynią mleka może zostać kobieta, która przejdzie drobiazgową procedurę oraz serię badań kontrolnych; zostanie przebadana m.in. w kierunku HIV, kiły oraz HCV czyli wirusowego zapalenie wątroby typu C. Potencjalna dawczyni nie może m.in. pić alkoholu, palić papierosów, robić tatuaży.
W pierwszej kolejności banki wspomagają przedwcześnie urodzone dzieci z masą ciała poniżej 1 kg, a także pozostałe wcześniaki, dzieci chore, oraz te, których matki nie mogą karmić piersią z powodu np. braku czy niedoboru pokarmu, lub w sytuacjach, gdy musiały zażywać leki przeciwwskazane podczas laktacji.