Badania hormonalne – kiedy i jakie powinnaś wykonać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Badania hormonalne – kiedy i jakie powinnaś wykonać?

Badania hormonalne – kiedy i jakie powinnaś wykonać?

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Badania hormonalne

Hormony regulują pracę całego organizmu, wpływają na nastrój i wygląd. Odpowiadają za wiele czynności życiowych, dlatego gdy poziom któregoś z nich jest nieprawidłowy cały organizm zaczyna źle funkcjonować. Wtedy należy wykonać badania hormonalne, które są szczególnie ważne dla kobiet.

Hormony to substancje chemiczne wytwarzane przez gruczoły dokrewne, do których należą: przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, trzustka, nadnercza oraz jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn. Wśród nich główną rolę odgrywa przysadka mózgowa. Reguluje ona poziom hormonów wytwarzanych przez inne gruczoły. Kontrolę nad nią sprawuje podwzgórze, które jest organem układu nerwowego w mózgu.

Prawidłowy poziom hormonów jest niezwykle ważny zwłaszcza dla kobiet, gdyż zaburzenia hormonalne mogą negatywnie wpływać na płodność, zaburzać miesiączkowanie, powodować nadmierne tycie lub chudnięcie, a także powodować nadciśnienie lub wzmożone owłosienie typu męskiego.

Badania hormonalne jakie trzeba wykonać w przypadku jakichkolwiek zaburzeń dotyczą przede wszystkim tych hormonów:

  • folitropina (folikulostymulina, FSH) - to jedna z gonadotropin, pobudza dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach;
  • lutropina (hormon luteinizujący, LH) – tak jak FSH jest jedną z gonadotropin, dzięki której pęcherzyk w jajniku pęka i uwalnia komórkę jajową;
  • estradiol - reguluje cykl owulacyjny;
  • progesteron (luteina) - żeński hormon płciowy, odpowiada za zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy i podtrzymuje ciąży;
  • prolaktyna – jest produkowany przez przysadkę mózgową, kontroluje laktację, jego wysoki poziom prowadzi do zaburzeń miesiączkowania i wstrzymuje owulację;
  • TSH (hormon tyreotropowy) - wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Do jego najważniejszych funkcji należy kontrola produkowanych przez tarczycę hormonów;
  • T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna) - hormony tarczycy, ich niedobór utrudnia zajście w ciążę, a nadmiar prowadzi do zaburzeń hormonalnych i komplikacji w ciąży.
  • dehydroepiandrostendion i testosteron - to androgeny, czyli męskie hormony płciowe;

Badania hormonalne FSH i LH – to główne badania stosowane w diagnostyce niepłodności. Wykonuje się je między 3 a 5 dniem cyklu menstruacyjnego. Pozwala ono określić rezerwę jajnikową.

Badania hormonalne estradiol – stosuje się do wykrycia niewydolności jajników oraz niewydolności podwzgórzowo-przysadkowej. Wykonuje się je między 12 a 14 dniem cyklu.

Badania hormonalne progesteron – pozwala na sprawdzenie czy doszło do owulacji, bada się go w drugiej fazie cyklu.

Badania hormonalne prolaktyna – wykonuje się w przypadku bezskutecznych prób zajścia w ciążę lub nieprawidłowości miesiączkowania.

Badania hormonalne hormonów androgennych – czyli hormonów męskich: testosteronu i dehydroepiandrostendionu wykonuje się, gdy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania i trudności z zajściem w ciążę, dodatkowo zauważa się zanik kobiecych cech płciowych i pojawienie się cech męskich takich jak obniżony głos czy nadmierne owłosienie.

Można śmiało powiedzieć, że organizmem kobiety rządzą hormony. Wpływają one na cały cykl  miesiączkowy i regulują najważniejsze jego funkcje. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości najlepiej jest wykonać badania hormonalne, które pozwalają na wykrycie bardzo poważnych schorzeń takich jak niewydolność przysadki, zespół policystycznych jajników, zespół hipoandrogenowy, obniżona rezerwa jajnikowa. Wczesne wykrycie tych dolegliwości pozwala na podjęcie prawidłowego leczenia i powrót do zdrowia.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Hormony tarczycy TSH - badanie i leczenie>>

Najnowsze komentarze

  • 83.8.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Wlasnie dobrze poczytac
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dobrze poczytać
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    ja mialam wykonywane niektore badania :)