Opublikowany przez:
Kasia P.
2018-10-14 18:22:36
Autor zdjęcia/źródło: para @ unsplash
Po to aby związek mógł dalej się rozwijać, po to by nie znudzić się sobą, po to by mieć czas dla siebie, rozumieć swoje potrzeby i akceptować siebie nawzajem z tymi wszystkimi zaletami i wadami. Nie zawsze jest lekko. Kiedy od początku nie stawiamy granic, tylko podążamy za buzującymi w naszym mózgu substancjami, zwykle bywamy zaskoczeni, że w momencie stawiania granic, pojawiania się oczekiwań i nawet wymagań, nasz partner się wycofuje. I tak się dzieje nie tylko w przypadku młodych par, ale niezależnie od wieku…
„Tak sobie Go wychowałaś, więc takiego Go masz” – słyszałaś kiedyś takie powiedzenie? A te? „Ludzie się nie zmieniają”. Zaryzykuje stwierdzeniem, że oba są błędne. Związek bowiem to nieustanny proces bycia ze sobą. Każdy związek ma swoje różne etapy. Zwykle stajemy się sobie coraz bliżsi, a im więcej nas łączy, tym więcej możemy nawzajem od siebie wymagać. Nie jest prawdą, że jeśli na początku nie sygnalizowałaś swoich granic i potrzeb, to nie masz się czemu dziwić, że partner ich nie rozumie. Ważne jest to, że możesz zacząć zgłaszać swoje potrzeby i granice w każdym momencie. Ludzie naturalnie dojrzewają, dorastają i starzeją się. Jeśli chcecie przejść przez życie razem będziecie się czasami spierać, docierać i nie rozumieć. Zacznij od tego, że nie każda kłótnia oznacza koniec świata. Zacznij od pokazywania swoich granic i nie bój się reakcji na mówienie o nich.
Kolejnym etapem jest wgląd w siebie. Zadaj sobie pytania: „Czy jestem szczęśliwa w takim związku jaki mamy?”, „Co chciałabym zmienić?”, „Jakich własnych granic potrzebuję?”. Jeśli na przykład dojdziesz do wniosku, że partner za mało pomaga Ci w domu, zastanów się najpierw co właściwie chciałabyś, żeby robił? Dokładnie wyobraź sobie czego od niego potrzebujesz, a gdy już będziesz umiała to zobrazować po prostu powiedz o tym partnerowi. W rozmowie staraj się nie oceniać, tylko komunikować potrzeby z własnej perspektywy. Nie mów „jesteś za leniwy, dlatego chcę żebyś wieczorami mył naczynia”, Tylko powiedz lepiej: „Kochanie jestem wyczerpana pracą po całym dniu. Bardzo potrzebuję, żebyś mnie wyręczał w wieczornym myciu naczyń, dobrze?”. Panowie potrzebują jasnych i konkretnych komunikatów, a kiedy będziesz mówić ze swojej perspektywy partner nie będzie czuł się atakowany.
„Źle się czuje, kiedy w towarzystwie wypijasz zbyt dużo alkoholu. Proszę Cię nie rób tego więcej, bo jak tak będziesz postępował przestaniemy wychodzić”. Tako się rzekło i co? Postawiłaś granicę. Poszliście na chrzciny i Twój partner znowu przedobrzył. Co teraz? Idealna sytuacja to taka, kiedy stawiasz mocno granicę i… jesteś konsekwentna. Pokaż że naprawdę na tym Ci zależy, więc nie ignorujesz swoich słów i granic. Jeśli partner Cię zawiódł, okaż mu swoje niezadowolenie. Nie puszczaj mu tego płazem, ponieważ wtedy nauczysz go regularnego łapania Twoich granic. To nie jest łatwe, ale nie rób wyjątków i nie baw się w wieczne usprawiedliwianie drugiej strony.
Czasami mówimy sobie: „Będę robić to i to, to On się zmieni”, „On bardzo chce się zmienić. Zawsze przeprasza. Kocham Go i wierzę w niego i pomogę mu się zmienić”. O losie! Ile razy już to słyszałam… Drogie Panie, my chyba uwielbiamy zmieniać świat, ale… Czasami to tylko nasze chęci niestety i złudzenia. Ile lat można poświęcić na oszukiwanie się? Poprawi się za rok? Może za dwa lata? A gdzie tutaj w ogóle mowa o własnych granicach? Stawiając granice pokazujesz partnerowi, że ma Ciebie szanować. Jednak gdy sama nie masz szacunku do siebie, trudno będzie o to, by oczekiwać go od innych. Dlatego nakłaniam by dbać i troszczyć się o siebie i to w pierwszej kolejności. Jestem przekonana, że każda dobra kobieta zasługuje na tak samo dobrego mężczyznę.
Kiedy partner zna Twoje granice (trochę jak dziecko) czuje się bezpieczniej i jest mu łatwiej. Krąży wśród mężczyzn bowiem mit, że kobieta jest tajemnicą. Mówiąc o swoich granicach, dajesz partnerowi taką małą instrukcje samej siebie. Jednak wszystko działa w dwie strony, dlatego też ważna jest akceptacja granic Twojego partnera. Tak pojawia się zaufanie, szczerość i wyrozumiałość.
Jak to jest z granicami w Twoim związku? Stawiacie granice? O czym jeszcze należy pamiętać? Zapraszam do komentarzy pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!