Opublikowany przez: ULA 2012-03-22 13:41:24
O ząbki zaczynamy dbać… zanim się pojawią!
Dbanie o jamę ustną dziecka powinno zacząć się już w okresie niemowlęcym, zanim wyrosną pierwsze zęby. To bardzo istotne, ponieważ każdy maluch chce spróbować wszystkiego, co napotyka na swojej drodze. Bierze do buzi różnego rodzaju przedmioty, na których osadza się mnóstwo bakterii…
Jak podkreśla lekarz stomatologii Bartosz Nowak najlepszym rozwiązaniem w wieku niemowlęcym jest przemywanie wnętrza buzi nawiniętymi na palec gazikami, zwilżonymi przegotowaną wodą. Potem, kiedy maluchowi pojawiają się już pierwsze zęby mleczne, należy myć je dwa razy dziennie odpowiednią do wieku szczoteczką oraz pastą. W dzisiejszych czasach apteki czy drogerie zaopatrzone są w mnóstwo rodzajów szczoteczek. Wystarczy wybrać się po jedną z nich. Nie powinna być jednak za duża.
Po każdym posiłku należy sprawdzać także, czy resztki jedzenia nie gromadzą się w zakamarkach wnętrza buzi. Dzieci mają tendencję do przetrzymywania jedzenia. Dzięki kontrolowaniu jamy ustnej naszej pociechy, zapobiega się rozwijaniu wszelkich schorzeń w jej obrębie – radzi dr Bartosz Nowak i dodaje, że już po pierwszym roku życia dziecka można stosować pastę z fluorem. Jest to ważne, ponieważ szkliwo jest wtedy bardzo cienkie i delikatne, a fluor wnika w nie i chroni przed próchnicą. Należy jednak to kontrolować, ponieważ młodsze maluchy mają tendencję do połykania pasty.
Jak szczotkować i pielęgnować zęby malucha?
Najważniejsze jest, by wykonywać okrężne ruchy na całych powierzchniach zębów. Należy również zwrócić szczególną uwagę na przestrzenie, gdzie ząb styka się z linią dziąseł – podkreśla dr Nowak.
Warto uważać na to, by nie zrazić malucha do mycia ząbków. Należy pamiętać, że dziecko nie zawsze chce się słuchać i liczy się wtedy sposób, w jaki go do tego zachęcimy. Może udowodnijmy naszej latorośli, że dbanie o zęby też może być zabawą! Wystarczy pokazać, że można szczotkować zęby w ciekawy, zabawny sposób. Kupno ciekawej, przyciągającej uwagę dziecka, kolorowej szczoteczki, z wizerunkiem ulubionej postaci z bajki, czy bohatera komiksu może być dobrym krokiem na przód.
Co istotne, szczoteczkę dobieramy do wieku dziecka. Polecam tu zasięgnąć rady u swojego stomatologa, by dobrał najwłaściwszą dla naszego dziecka. Na pewno nie powinna być wykonana z twardego włókna, bo mogłoby dojść do uszkodzenia szkliwa, ale powinno być ono różnej długości. Wówczas dziecko myjąc ząbki łatwiej dotrze do trudno dostępnych miejsc.
Oprócz pielęgnacji liczy się… dieta!
Próchnica u małych dzieci występuje bardzo szybko. Powodowana jest często przez sposób karmienia. Samo mleko sprzyja już jej powstawaniu. Powinno się także kontrolować ilość słodyczy, gdyż to one są największym zagrożeniem dla zębów. Cukier występuje w wielu produktach. Nie trzeba dodatkowo go serwować, gdyż sprzyja powstawaniu ubytków.
Dziecko, które posiada już pełne uzębienie, czyli około trzeciego roku życia, powinno myć zęby po każdym posiłku. Wystarczy kupić odpowiednią do wieku pastę i przyzwyczajać je powoli do samodzielności. To właśnie w tych pierwszych latach wyrabiają się nawyki higieniczne. To ważny moment, i należy pilnować, by go nie przeoczyć. Rodzice często także nie wiedzą jak szczotkować zęby małemu dziecko.
Alarmujące dane…
Pierwsza wizyta powinna odbyć się już w wieku niemowlęcym - między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Głównym jej celem jest wyłonienie i eliminacja czynników zagrożenia zachorowania na próchnicę. Póżniej powinniśmy wybrać się na tzw. wizytę adaptacyjną w wieku 3-6 lat.
Jak wynika z niedawnych badań jednego ze znanych centrów stomatologicznych rodzice zdecydowanie za późno przyprowadzają dzieci do dentysty. Aż 37 proc. robi to w sytuacji, kiedy u dziecka widoczna staje się próchnica, 52 proc. w momencie, kiedy dziecko sygnalizuje ból zęba.
Tymczasem, najczęściej dzieci pierwszy raz odwiedzają dentystę w wieku 7-8 lat, kiedy zaczynają się problemy z zębami stałymi. Pierwszoklasistów do dentysty przyprowadza aż 32 proc. rodziców. Efekty zaniedbań są zastraszające, aż 94 proc. dzieci do 15 roku życia ma próchnicę zębów stałych – dane Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
przed ukończeniem roczku |
|
8,7% |
w wieku 1-2 lat |
|
30,4% |
w wieku 3-5 lat |
|
41,3% |
w wieku 6-8 lat |
|
15,2% |
w wieku 9 lat lub więcej |
|
4,4% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Ola76 2012.03.23 16:08
Zgadzam sie z trescia artykułu, iz nalezy jak najwczesniej zaczac dbac o zabki. Naszej coreczce pierwsze zeby na dole wyszly w wieku 3 miesiecy, nawet lekarz pierwszego kontaktu byl zaskoczony. Pozostale zabki pojawily se takze w tempie ekspresowym. Na poczatek zakupilismy specjalna paste dla niemowlat z taka silikonowa szczoteczka zakladana na palec i tak czyscilismy zabki. Pierwsza wizyte zaliczylismy pomiedzy 1-2 rokiem zycia. Amelka miala wowczas prawie wszystkie zabki, ktore mialy sporo wglebien i postanowilismy je zalakowac, aby w nich nie zaczela sie w nich rozwijac prochnica. Bylam bardzo dumna z naszej coreczki ktora sama na fotelu bez mamy dala sobie zalakowac 8 zabkow w 20 minut. Pani stomatolog takze nie mogla wyjsc z podziwu:) A byla to jej pierwsza wizyta, z tym ze wczesniej pokazalam jej strone ze zdjeciami, powiedzialam co bedzie sie dzialo w gabinecie. Nie mamy problemow z chodzeniem do denysty, dziecko jest bardzo pozytywnie nastawione, a nawet wrecz cieszy sie kiedy wspominamy o wizycie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.