Autor zdjęcia/źródło: fot. photoxpress.com
Najczęstsze błędy podczas odchudzania to…
• Nieregularne jedzenie – najczęściej zamiast pięciu małych posiłków, jemy jeden, góra dwa obfite;
• Rezygnacja ze śniadań – często jest to konsekwencja punktu pierwszego, ponieważ osoby nie jedzące śniadań pierwszy posiłek konsumują około południa, a zdarza się nawet, że dopiero po pracy, czyli około 16-17. Wcześniej piją tylko kawę lub inne napoje, a wieczorem za jednym podejściem pochłaniają grubo ponad 1500 kcal. To jest zabójcze, bo organizm nie jest w stanie spalić w nocy tak dużej dawki kalorii i zamiast się odchudzać, będziemy tylko przybierać na wadze;
• Jedzenie za rzadko i za mało – wiele osób przyjmuje mniej kalorii, niż w ciągu doby spala. W takim przypadku metabolizm maleje i jedzenie zbyt małych ilości pokarmów może paradoksalnie powodować tycie, zamiast chudnięcia;
Z doświadczenia mgr inż. Magdaleny Czyrynda – Koleda wynika, że te błędy robi niemal 90 proc. osób i to nie tylko odchudzających się. Złe nawyki żywieniowe, poza tym, że są przyczyną nadwagi i otyłości oraz mogą prowadzić do wielu groźnych chorób.
- Nieprawidłowe odżywianie się bardzo często jest przyczyną powstawania m.in. wrzodów żołądka i dwunastnicy, problemami z prawidłową pracą układu krążenia, czy rozwinięciem się choroby refleksowej – przestrzega Magdalena Czyrynda – Koleda.
Co radzi ekspert?
Dla zdrowia każdego z nas najważniejsze jest wyrobienie sobie dobrych nawyków żywieniowych. Zamiast katować organizm raz dziennie bombą kaloryczną, lepiej jeść mniej, ale częściej – najlepiej co trzy godziny. Pamiętajmy też, aby układając swoje menu starać się urozmaicić. Jedzenie co trzy godziny kanapki z wędliną, z pominięciem nabiału, czy warzyw nie spełni swojej roli, bo do organizmu nie będą dostarczane wszystkie potrzebne składniki. Pić powinniśmy też co najmniej 1,5 litra płynów dziennie i nie zapominać o codziennym ruchu. Należy też pamiętać, że odchudzanie to długi i skomplikowany proces, dlatego, jeśli chcemy dobrze się za to zabrać, opracowanie dla siebie diety warto powierzyć ekspertowi…
zebrał:
Marcin Osiak