8 elementów, o których należy pamiętać przy cukrzycy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

8 elementów, o których należy pamiętać przy cukrzycy

8 elementów, o których należy pamiętać przy cukrzycy

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Cukrzyca, jako choroba przewlekła, wymaga od pacjenta nie tylko poszerzania swojej wiedzy, ale i samodyscypliny. Poniżej prezentujemy najważniejsze elementy, o których warto pamiętać.

Monitorowanie stężenia glukozy we krwi

Regularne monitorowanie stężenia glukozy* we krwi to podstawa efektywnego zarządzania cukrzycą. Badanie to pozwala na szybką reakcję na zbyt niski lub za wysoki poziom glukozy* oraz uniknięcie wynikających z tego komplikacji. 

Regularne wizyty kontrolne u specjalistów

Chorzy na cukrzycę powinni pamiętać o regularnych wizytach u diabetologa, jak również o kontrolowaniu swojego stanu zdrowia u innych specjalistów, w tym kardiologa, nefrologa, stomatologa, neurologa czy okulisty. W ten sposób pacjent może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy. 

Przestrzeganie zaleceń lekarskich i przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza 

Jeśli lekarz zaleci farmakoterapię ważne, aby stosować ją ściśle według zaleceń lekarza i zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania zaleconego leku. U osób, u których wymagane jest podawanie insuliny, przydatny będzie instruktaż wykonywania iniekcji przeprowadzony przez pielęgniarkę diabetologiczną. Pacjent powinien też posiadać wstrzykiwacz do insuliny

Zbilansowana dieta 

Odpowiedni sposób odżywiania się odgrywa ważną rolę w leczeniu cukrzycy. Plan żywieniowy należy dostosować do indywidualnych potrzeb i upodobań pacjenta. Zbilansowana dieta powinna zawierać białko o niskiej zawartości tłuszczu, dużo warzyw, tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz błonnik. Warto ograniczać ilość cukrów prostych i tłuszczów nasyconych.

Regularna aktywność fizyczna 

Aktywność ruchowa jest pomocna w kontrolowaniu stężenia glukozy we krwi oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała i ogólnego zdrowia. Osoba z cukrzycą powinna mieć plan aktywności dostosowany do swoich możliwości i stanu zdrowia. Zawsze też trzeba kontrolować stężenie glukozy w czasie treningu. 

Edukacja i wsparcie

Zrozumienie choroby jaką jest cukrzyca i umiejętność radzenia sobie z nią są kluczowe dla skutecznego zarządzania chorobą. Dlatego osobom mierzącym się z cukrzycą zaleca się udział w programach edukacyjnych i uczestnictwo w grupach wsparcia. 

Dbaj o zdrowie psychiczne 

Cukrzyca może też być obciążeniem psychicznym. Stres związany z chorobą negatywnie wpływa na stężenie glukozy we krwi. W związku z tym warto zdobyć odpowiednią wiedzę i opanować umiejętność radzenia sobie ze stresem, aby ograniczyć jego destruktywny wpływ. 

Zarządzanie sytuacjami awaryjnymi 

Osoba z cukrzycą powinna być świadoma ryzyka wystąpienia sytuacji nagłych i niebezpiecznych dla zdrowia oraz przygotować się na taką ewentualność. Przykładowo, zawsze należy mieć przy sobie słodką przekąskę, aby podwyższyć stężenie glukozy we krwi w razie wystąpienia niedocukrzenia, czyli hipoglikemii. 


*poziom cukru we krwi = stężenie glukozy we krwi. 


Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, właścicielem strony https://www.dann.edu.pl/materia_y-dla-pacjenta.html, PL24DI00104 


Źródła 

W. Fabian, D. Zozulińska-Ziółkiewicz, Zasady postępowania w cukrzycy. Zalecenia dla lekarzy POZ – 2019 rok. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalecane przez konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i w dziedzinie diabetologii, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2019, t. 13, nr 2, s. 45–94. 
M. Tobiaszewska, B. Głowińska-Olszewska, W. Łuczyński i wsp., Współczesne metody samokontroli oraz ich zastosowanie u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, „Problemy Pielęgniarstwa” 2011, t. 19, nr 4, s. 557–565. 
M. Tobiaszewska, B. Głowińska-Olszewska, A. Bossowski, Wiedza na temat cukrzycy i samokontroli a stosowanie zasad samokontroli w życiu codziennym u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, „Endokrynologia Pediatryczna” 2011, t. 3, nr 36, s. 39–48.