Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Reklama Familie.pl
Redakcja
2024-08-30 11:40:59
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Regularne monitorowanie stężenia glukozy* we krwi to podstawa efektywnego zarządzania cukrzycą. Badanie to pozwala na szybką reakcję na zbyt niski lub za wysoki poziom glukozy* oraz uniknięcie wynikających z tego komplikacji.
Chorzy na cukrzycę powinni pamiętać o regularnych wizytach u diabetologa, jak również o kontrolowaniu swojego stanu zdrowia u innych specjalistów, w tym kardiologa, nefrologa, stomatologa, neurologa czy okulisty. W ten sposób pacjent może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy.
Jeśli lekarz zaleci farmakoterapię ważne, aby stosować ją ściśle według zaleceń lekarza i zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania zaleconego leku. U osób, u których wymagane jest podawanie insuliny, przydatny będzie instruktaż wykonywania iniekcji przeprowadzony przez pielęgniarkę diabetologiczną. Pacjent powinien też posiadać wstrzykiwacz do insuliny.
Odpowiedni sposób odżywiania się odgrywa ważną rolę w leczeniu cukrzycy. Plan żywieniowy należy dostosować do indywidualnych potrzeb i upodobań pacjenta. Zbilansowana dieta powinna zawierać białko o niskiej zawartości tłuszczu, dużo warzyw, tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz błonnik. Warto ograniczać ilość cukrów prostych i tłuszczów nasyconych.
Aktywność ruchowa jest pomocna w kontrolowaniu stężenia glukozy we krwi oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała i ogólnego zdrowia. Osoba z cukrzycą powinna mieć plan aktywności dostosowany do swoich możliwości i stanu zdrowia. Zawsze też trzeba kontrolować stężenie glukozy w czasie treningu.
Zrozumienie choroby jaką jest cukrzyca i umiejętność radzenia sobie z nią są kluczowe dla skutecznego zarządzania chorobą. Dlatego osobom mierzącym się z cukrzycą zaleca się udział w programach edukacyjnych i uczestnictwo w grupach wsparcia.
Cukrzyca może też być obciążeniem psychicznym. Stres związany z chorobą negatywnie wpływa na stężenie glukozy we krwi. W związku z tym warto zdobyć odpowiednią wiedzę i opanować umiejętność radzenia sobie ze stresem, aby ograniczyć jego destruktywny wpływ.
Osoba z cukrzycą powinna być świadoma ryzyka wystąpienia sytuacji nagłych i niebezpiecznych dla zdrowia oraz przygotować się na taką ewentualność. Przykładowo, zawsze należy mieć przy sobie słodką przekąskę, aby podwyższyć stężenie glukozy we krwi w razie wystąpienia niedocukrzenia, czyli hipoglikemii.
*poziom cukru we krwi = stężenie glukozy we krwi.
Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, właścicielem strony https://www.dann.edu.pl/materia_y-dla-pacjenta.html, PL24DI00104
W. Fabian, D. Zozulińska-Ziółkiewicz, Zasady postępowania w cukrzycy. Zalecenia dla lekarzy POZ – 2019 rok. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalecane przez konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i w dziedzinie diabetologii, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2019, t. 13, nr 2, s. 45–94.
M. Tobiaszewska, B. Głowińska-Olszewska, W. Łuczyński i wsp., Współczesne metody samokontroli oraz ich zastosowanie u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, „Problemy Pielęgniarstwa” 2011, t. 19, nr 4, s. 557–565.
M. Tobiaszewska, B. Głowińska-Olszewska, A. Bossowski, Wiedza na temat cukrzycy i samokontroli a stosowanie zasad samokontroli w życiu codziennym u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, „Endokrynologia Pediatryczna” 2011, t. 3, nr 36, s. 39–48.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!