Podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu
Pierwsze trzy badania, które powinien wykonać mężczyzna po 50. roku życia, można zamknąć właściwie podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego. W czasie takiej wizyty lekarz:
- Wykona pomiar ciśnienia tętniczego – wykluczając bądź rozpoznając u swojego pacjenta nadciśnienie tętnicze. W swoim początkowym etapie może ono nie dawać żadnych niepokojących objawów i co ważne zaraz po rozpoznaniu może być skutecznie leczone, a to przyczynia się do przedłużenia życia.
- Zleci badania z krwi – podczas jednego ukłucia igłą w pobranej próbce zostanie oznaczona morfologia, a także poziom glukozy oraz cholesterolu. Wszelkie nieprawidłowości w wynikach będą podstawą do wdrożenia leczenia, wzmożonej obserwacji i opieki nad pacjentem.
- Zbada masę ciała i wyliczy popularny wskaźnik BMI, który pokaże, czy nie należy zmienić dotychczasowej diety.
Kontroluj prostatę
Kolejnym krokiem wchodzenia w wiek dojrzałego mężczyzny powinna być obserwacja gruczołu krokowego, popularnie nazywanego prostatą. Gruczoł ten otacza cewkę moczową w jej przebiegu z pęcherza moczowego do ujścia na końcu prącia. Powstawanie zmian o charakterze rozrostu prostaty ma duży związek z nieuchronnym procesem starzenia się. I tak wśród 35-latków powiększenie gruczołu będzie dało się zaobserwować u 10% mężczyzn, ale już w grupie 80-latków powiększenie dotyczyć będzie 85% męskiej populacji. Postępujący proces może wywołać narastające objawy w postaci: utrudnionego oddawania moczu, częstego oddawania moczu, przerywanego strumienia czy wreszcie objawy mogą dotyczyć sfery seksualnej i manifestować się zaburzeniami erekcji lub nieprawidłowym wytryskiem. W celu przeciwdziałaniu skutkom przerostu prostaty i łagodzenia nieprzyjemnych objawów, jakie ten proces wywołuje, można zastosować Prostamol Uno – środek na bazie wyciągu z owoców boczni piłkowanej, który dostępny jest bez recepty. Dodatkowo nie można zapominać o badaniu i wczesnej profilaktyce. Warto wykonać badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt w celu oceny wielkości gruczołu, a czasem nawet rozpoznania wczesnych zmian o charakterze nowotworowym. Ponadto można oznaczyć we krwi stężenie enzymu o nazwie PSA.
Profilaktyka raka jelita grubego – trzeciego, co do częstości raka wśród populacji polskich mężczyzn
Rak jelita grubego to częsty problem wśród populacji Polaków. Co roku wykrywanych jest 13 000 przypadków tego nowotworu. Każda osoba, która ukończyła 50 lat, ma możliwość wykonania bezpłatnego badania przesiewowego – kolonoskopii – mającego na celu wczesne wykrycie raka. Wobec tego warto skorzystać z programu profilaktycznego dostępnego na terenie całego kraju i przebadać się pod tym kątem.