Znalazłam w sieci ciekawy raport, całość dostępna w języku angielskim.
Włoscy naukowcy, którym przewodził Umberto Castiello z Uniwersytetu w Padwie opublikowali raport w internetowym przeglądzie Public Library of Science One (PLoS One), w którym wykazują, że bliźniaki w okresie prenatalnym nawiązują relacje między sobą już w 14 tygodniu życia.
Zespół badaczy napisał: "Ruchy wykonywane przez bliźniaków nie są przypadkowe, lecz ukierunkowane na drugiego". Naukowcy filmowali zachowanie bliźniaków zarówno w 14 jak i 18 tygodniu ciąży, wykorzystując czterowymiarowy ultrasonograf. Okazało się, że bliźniaki dotykają się wzajemnie główkami, przykładają rękę do głowy drugiego i na odwrót. W wieku 18 tygodni bliźniaki mają jeszcze więcej kontaktu - "spędzają do 30 procent czasu wchodząc w relację i poznając siebie nawzajem".
Analiza kinetyczna wykazała, że ruchy bliźniaków były zaplanowane i celowo ukierunkowane na relację, kiedy wzajemnie dotykali oni okolic oczu czy ust. Ich ruchy cechowała troska, gdy dotykali innych części ciała. Naukowcy dostrzegli w tych zachowaniach wzajemną opiekę rodzeństwa. "To nie były przypadkowe ruchy wynikające z kontaktu z macicą i ukierunkowane tylko na siebie, lecz specyficznie przeznaczone dla bliźniaka, charakteryzujące się zaawansowanym poziomem planowania motorycznego" - podkreślili naukowcy.
Badania włoskich naukowców stały się okazją do przedstawienia, w jaki sposób bliźniaki nabywają społecznych cech i wchodzą w relacje już w okresie prenatalnym.
plosone.org