Ślub humanistyczny
- Zarejestrowany: 03.07.2009, 17:42
- Posty: 21159
"Ceremonie humanistyczne dopiero zaczynają swoją historię w Polsce. Mając kilkanaście czy kilkadziesiąt w roku możemy pozwolić sobie na komfort dużej elastyczności. Sukcesywnie też będziemy zwiększać liczbę celebrantów" "Kwestie szczegółowe do wstępnego wyjaśnienia mogą być różne, np. wiekowe. Chcemy mieć maksymalną możliwą pewność, że osoby zainteresowane ceremonią humanistyczną decydują się na nią ze względu na nią samą, ze względu na istotę i charakter tej ceremonii. Za niepoważne uznalibyśmy np. zgłoszenie, w którym ktoś przyznaje, że chciałby zawrzeć ślub kościelny, ale nie może, więc decyduje się na ślub humanistyczny. Ślub humanistyczny jest skierowany wyłącznie do osób, które są zainteresowane indywidualną, spersonalizowaną ceremonią, która w centrum zainteresowania umieszcza człowieka i całkowicie ludzkie wartości"
"Podobne, jak przez pół XX stulecia dla ślubów kościelnych — konsekwencje indywidualne i społeczne. Indywidualnie taka ceremonia jest uroczystym momentem przejścia dla pary, która chce założyć rodzinę. Wiele par, które przechodzi humanistyczne ceremonie wyznaje, iż miały one dla nich bardzo duże znaczenie. Są to kwestie psychiczne i estetyczne, które często trudno jest zrozumieć osobom, które nigdy niczego nie przysięgały przed wspólnotą społeczną.
Społeczną natomiast konsekwencją ślubu humanistycznego jest przekaz skierowany do społeczeństwa lub wspólnoty: ta para zawarła przed wami związek konstytuujący rodzinę i jak rodzina powinni być przez was traktowani.
Jeśli ktoś chce, aby jego związek był także w świetle prawa rozpoznawany, to udaje się do urzędu stanu cywilnego i dokonuje odpowiedniej czynności cywilnoprawnej" Więcej tutaj:http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,7109
- Zarejestrowany: 26.01.2009, 08:54
- Posty: 6450
- Zarejestrowany: 28.01.2010, 21:08
- Posty: 369
- Zarejestrowany: 10.12.2009, 22:12
- Posty: 1300
Mnie zastanawiają te całkowicie ludzkie wartości, które stoją w centrum tego ślubu...Jestem ciekawa, jakie są i na czym oparte
no tak, jeśli ktoś nie wierzy w Boga, nie odpowiada mu żadne wyznanie, deklaruje się jako niewierzący...to chcąc wierząc w coś, wierzy w człowieka.
Ale dla mnie to sztuczna próba stworzenia czegoś wyjątkowego z niczego. Dużo pięknych słów, takie to patetyczne...no ale na czym oparte? cóz to za "całkowicie ludzkie wartości"?
Tak jak dziwne wydaje mi się branie ślubu kościelnego dla (cytat zasłyszany kiedyś)"piękna kościoła, powagi sytuacji, piękna sukni, kwiaty na ołtarzu i ta wzniosła mowa księdza..." - tak ten pomysł jest dla mnie dziwny.
Bo ślub to dla mnie jednak "coś" więcej. Pewnie dlatego, że jako katoliczka inaczej go traktuję Ale różni ludzie, różne potrzeby.
- Zarejestrowany: 03.07.2009, 17:42
- Posty: 21159
Wyciągam wątek bo ciekawa jestem Waszych opinii na ten temat:)
Jest to jakaś alternatywa.
Choc sama jako osoba wierząca na taki ślub bym sie nie zdecydowała.
- Zarejestrowany: 10.03.2011, 16:24
- Posty: 18894
Nie za bardzo rozumiem sensu takiego ślubu. Bo dla mnie ważnym jest zawarcie związku małżeńskiego przed kapłanem ( jakiegokolwiek wyznania) lub tzw. cywilny (dla osób "niewierzących"). Wszystkie inne to jakieś wymyślone twory dla rozgłosu i tłumu. I pozbycia się dużej kasy.
- Zarejestrowany: 06.05.2009, 20:23
- Posty: 5452
Jakiś czas temu wyraziłem swoje zdanie na ten temat <klik!>.
- Zarejestrowany: 06.02.2018, 10:41
- Posty: 73
Pytanie do osób, które próbowały uzyskać zgodę na ślub kościelny w plenerze.
Jak to wyglądało? Ile czasu zajęła procedura? Jakie powody doprowadziły do udzielenia zgody?.
- Zarejestrowany: 07.11.2014, 08:56
- Posty: 180
Miejsce musi być "sakralne" czyli jakąś kapliczka, krzyż itp. składa się specjalny wniosek i płaci około tysiąca i czeka kilka miesięcy, ale z tego co mówił nasz ksiądz, to bardzo ciężko te zgodę dostać. Marzyliśmy o ślubie w górach, ale się poddaliśmy
Jeśli jednak zależy Ci na ceremonii nieco innej niż typowy ślub cywilny, polecam poczytanie sobie o ślubie humanistycznym:
Na stronie jest opisane, jak przebiega taka ceremonia.
- Zarejestrowany: 22.07.2021, 13:11
- Posty: 1
To bardzo ciekawa sprawa, ja starałam się, by ślub był czymś pięknym - zarówno dla mnie, jak i dla innych. W jaki sposób? Wraz z mężem nawet zrobiliśmy tak, że nasze usługi cateringowe w Łodzi przekazały nadwyżkę jedzenia dla najbardziej potrzebujących osób. Dzięki temu mieliśmy całkowicie czyste serce i świadomość, że zrobiliśmy dla kogoś coś dobrego.
- Zarejestrowany: 16.07.2021, 11:48
- Posty: 12
Trudno nie zgodzić się z jednym, czasy się zmieniają a z nimi razem obyczaje. Wystarczy nawet spojrzeć na samą organizację wesela. Kiedyś można było wszystkie kwestie załatwić w tydzień, aktualnie może to być nawet miesiąc. Głównym powodem popularności takich rozwiązań jak ślub humanistyczny jest samo podejście. Nie chodzi w nim o obecność osoby trzeciej przy której wyrażamy swoje intencje. Bardziej skupia się to na dwojgu ludzi jako jednostkach, które chcą opierać się na własnych wartościach by stworzyć idealny związek. Wszystkie kwestie formalne odchodzą wtedy na drugi plan i to myślę jest ważny element tej całej układanki.